Współpraca z architektem – różne formy
Najczęściej spotykane rodzaje współpracy to: adaptacja projektu gotowego, projekt indywidualny na podstawie szczegółowych wytycznych od klienta oraz projekt indywidualny na podstawie wytycznych od klienta ale tworzony w całości przez architekta.

1. Adaptacja projektu gotowego – mała stodola
Pierwszy i najmniej angażujący rodzaj współpracy to adaptacja projektu gotowego. Projekt gotowy, który wcześniej wybraliśmy i zakupiliśmy, to dokumentacja wymagająca podpisania przez uprawnionego architekta. Musi on, przede wszystkim, zaadaptować projekt budynku z tejże dokumentacji do działki klienta oraz sprawdzić wszelkie wymagania prawne oraz to, czy projekt gotowy jest wykonany właściwie i zgodnie z przepisami. Co do zasady, rola architekta sprowadza się, w tym wypadku jedynie do przygotowania zagospodarowania terenu oraz weryfikacji zaproponowanych rozwiązań w gotowym projekcie, ale należy pamiętać także o tym, że pomimo, że kupiliśmy rozwiązanie gotowe, to architekt adaptujący bierze na siebie całą odpowiedzialność za projekt, co również powinno być wliczone w cenę usługi.
Uwaga!
Należy pamiętać, że każda zmiana będzie dodatkowo kosztować. O ile zmiana okien, drzwi, przesunięcie ściany niekonstrukcyjnej (działowej) nie będzie znacząco wpływać na cenę adaptacji, tak jakakolwiek zmiana w konstrukcji tj. zmiana wymiarów budynku (długość, szerokość wysokość zarówno w środku jak i na zewnątrz), przestawianie ścian konstrukcyjnych oraz zmiana technologii budynku, spowoduje znaczną różnicę w cenie. Co więcej, w przypadku bardzo dużych zmian, cena adaptacji może zbliżyć się do ceny projektu indywidualnego. Dlatego należy pamiętać, że projekt gotowy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które zdecydowały się na wybrany projekt i wiedzą, że nie potrzebują wprowadzać dużych zmian.
2. Projekt indywidualny na podstawie szczegółowych wytycznych od klienta – współpraca z architektem
Klient dokładnie wie jak ma wyglądać budynek. W takim wypadku architekt musi przenieść wizję klienta na papier, zlecić wykonanie wszelkich niezbędnych dodatkowych opracowań tj. konstrukcji, instalacji sanitarnych oraz elektrycznych, a także skoordynować wszystkie elementy, tak aby na etapie budowy nie okazało się, że poszczególne elementy tworzą kolizje, uniemożliwiając wykonanie projektu. Ten rodzaj współpracy dużo bardziej angażuje architekta, a czas przygotowania projektu zależny jest od wielu czynników. Przede wszystkim samo rozrysowanie projektu w taki sposób jak wyobraża sobie to klient jest już czasochłonne. Co ważne, na tym etapie, nie można jeszcze zlecić wykonania innych elementów budynku. Dopiero gdy mamy ustaloną ostateczną wersję projektu możemy przejść do następnych działań. Często, biura na etapie koncepcji ograniczają ilość wprowadzanych poprawek co ma skłonić klienta do szybszych decyzji, aby nie przedłużać etapu twórczego w nieskończoność. Należy zdać sobie sprawę, że każde wprowadzenie zmian to czas i zaangażowanie, a w przypadku braku limitów w tego typu działaniach projekt staje się dla biura nieopłacalny, oczywiście jeżeli cena za projekt tego typu działań nie uwzględnia. Licząc na „tanią” usługę, nie możemy spodziewać się poprawiania bez ograniczeń.
Dopiero gdy wizja domu jest przeniesiona w wersji ostatecznej na papier czy komputer, możliwe jest zlecenie dalszych prac oraz przygotowanie dokumentacji. Długość tego etapu zależna jest od dostępności podwykonawców oraz skomplikowania projektu. Teoretycznie, przy prostej bryle można założyć, że czas przygotowania takiej dokumentacji trwa około miesiąca, jednak rzeczywistość pokazuje, że częściej jest to 1,5 nawet do 3 miesięcy. Nie oznacza to, że projektant bez przerwy pracuje przy jednym projekcie, ale raczej wynika to z formalności oraz dużej ilości osób uczestniczących w projekcie, gdzie czas odpowiedzi na każdy problem lub zagadnienie wydłuża się w zależności od liczby osób współpracujących.
Usługa tego typu jest znacząco droższa od adaptacji projektu gotowego, w związku z przygotowaniem wszystkich branż, ich koordynacji oraz samodzielnemu przygotowaniu kompletnej dokumentacji przez architekta.
3. Projekt szyty na miarę – współpraca z architektem
Najdroższą opcją będzie zamówienie projektu indywidualnego, który ma być „uszyty na miarę”, a dodatkowo architektowi pozostawia się aspekt wizualny, funkcjonalny i estetyczny. Tego typu usługa jest najbardziej wymagająca i pracochłonna. Przy pracy twórczej, której wynikiem jest koncepcja stworzona w oparciu o wytyczne klienta z przemyślanym układem funkcjonalnym, doborem materiałów, kolorów, oraz w zasadzie wszystkich elementów budynku, architekt spędza najwięcej czasu. Każdy architekt i każde biuro architektoniczne projektuje w innej estetyce oraz inaczej dobiera elementy w projekcie. Ważnym jest, aby przy takiej usłudze wiedzieć, w jakim duchu tworzy dane biuro. Wszak ciężko zmusić kogoś do stworzenia wizji, której dana osoba nie czuje. Ten rodzaj współpracy opiera się na zaufaniu, bliskiej współpracy między klientem i architektem oraz ciągłym kontakcie i rozmowie. Czas trwania tego typu usługi może trwać nawet kilka lub kilkanaście miesięcy w zależności od wymagań klienta. Nic więc dziwnego, że za to zaangażowanie oraz indywidualne podejście oferta biura będzie dużo wyższa niż przy klasycznym projekcie, gdzie proces twórczy ograniczony jest do minimum.
Podsumowanie
Kiedy już zdamy sobie sprawę, że istnieje kilka rodzajów współpracy z architektem można spokojniej podejść do wycen, które otrzymuje się od biur. Należy zwrócić uwagę, że nie wszystkie biura wykonują te trzy rodzaje usług. Często biura architektoniczne do każdego projektu podchodzą z bardzo dużym zaangażowaniem, a to oznacza realizację usługi w tych wyższych przedziałach cenowych. Wszak często ich praca jest też ich wizytówką.
Jeżeli zastanawiasz się więc dlaczego dana oferta została wyceniona tak wysoko, zwróć uwagę na zakres, który jest przedstawiony w ofercie i szczegółowo przeanalizuj jak ma wyglądać współpraca z danym biurem. Dzięki temu unikniesz rozczarowań, a także będziesz mieć pewność co do wyboru pracowni do współpracy.