Jak wybrać biuro architektoniczne? cz.1
Gdy już podejmiesz decyzję co do tego, że na pewno chcesz stworzyć swój wymarzony dom i rozpoczniesz działania w kierunku jego realizacji, to na pewno zwrócisz uwagę na to jak skomplikowana jest to procedura i zapewne zaczniesz się zastanawiać dlaczego tak jest i jak wybrać biuro architektoniczne? Jedną z najlepszych decyzji, którą w takim wypadku można podjąć, to wybór właściwego biura, które bezpiecznie poprowadzi klienta przez dużą część tego skomplikowanego procesu. Ale uwaga! Jak wybrać architekta, który rzeczywiście będzie kompetentny i współpraca z nim będzie nam się opłacać?
Pułapki i uprzedzenia
Aby właściwie podejść do tematu, należy na początku zdać sobie sprawę, że my Polacy, w wyniku różnych okoliczności, często staramy się wszystko wykonać samemu, aby mieć poczucie, że nikt nas nie próbuje przechytrzyć. W wyniku takiego podejścia oraz na podstawie zasłyszanych historii i opinii, bardzo często wybór architekta bądź biura architektonicznego polega na wybraniu najtańszej opcji.
Niestety, po jakimś czasie, okazuje się, że biuro które wybraliśmy nie spełnia naszych wymagań, nie czujemy się właściwie obsłużeni, a to z kolei rodzi konfilkty oraz prowadzi często do kolejnych wydatków, kiedy na przykład dalsza współpraca z wybranym biurem okaże się niemożliwa.
Oczywiście, zdarzają się osoby bardzo wyedukowane i dociekliwe na tyle, że wystarczy im minimalna usługa w postaci przygotowania dokumentacji do pozwolenia na budowę i nic poza tym, ale proszę mi wierzyć, że spora część osób, z którymi miałem okazję pracować wymagała minimalnego zakresu, nie wiedząc w zasadzie nic o procedurach, a tym bardziej o budowie domu. Tego typu sytuacje, powodują, że współpraca jest trudna zarówno dla klienta jak i architekta i rodzi niepotrzebne napięcia.
Zamknięte koło
Oczywiście, nie należy się również dziwić, że często przy wyborze architekta, klient wybiera jedną z tańszych opcji, poniważ zakres ofert w temacie projektów domów jednorodzinnych może być zaskakująco szeroki, od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Zestawiając oferty za kilka tysięcy z tymi za nawet kilkadziesiąt, bardzo często osoba zainteresowana nie wie z czego wynika dana cena, a chcąc zaoszczędzić, podejmuje decyzję przez pryzmat ceny, a niekoniecznie korzyści jakie niesie za sobą wybór architekta z dwukrotnie wyższą ofertą.
Ale skąd tak duże rozbieżności w cenach?
Po pierwsze i co najważniejsze, oferty i zakresy usług mogą być bardzo różne. Należy dobrze rozumieć co zawiera dana oferta i czego nie zawierają inne. Do projektów domów można podejsć na kilka sposobów, ale w celu zrozumienia czym różni się jedno podejście od drugiego, odsyłam do wpisu “Projekt indywidualny domu – dlaczego to tyle kosztuje!?” oraz “Współpraca z architektem – różne formy”
Po drugie, bardzo duża konkurencja sprawia, że łatwo jest znaleźć ofertę, która jest bardzo niska. Tak niska, że sam się zastanawiam jak jest możliwe przygotowanie kompletnej dokumentacji w takich cenach! Domyślam się, że w takich przypadkach po prostu nie jest…to znaczy, cena wyjściowa to jedno, a w toku postępowania klient dowiaduje się o innych rzeczach, za które musi dodatkowo zapłacić.
Po trzecie, niektóre biura architektoniczne, podobnie jak znane marki, po uzyskaniu pewnej renomy z autoamtu zawyżają cenę.
No dobrze, ale to jak wybrać to właściwe biuro? Odpowiedź na to pytanie, w szerszym zakresie, pojawi się w kolejnym wpisie.