Jak wybrać biuro architektoniczne? cz.2
Jeżeli trafiłeś na ten wpis nie zapoznawszy się z częścią pierwszą, to zapraszam najpierw do przeczytania wpisu Jak wybrać biuro architektoniczne? cz.1
Przy wyborze biura architektonicznego, należy zastanowić się, na czym tak naprawdę nam zależy.
– Czy jesteśmy w stanie zająć się wszystkim samemu, a architekt ma nam tylko przygotować dokumentację?
– Czy potrzebujemy doradztwa w zakresie rozwiązań, materiałów, pomocy w zrozumieniu jak wygląda procedura?
– Czy estetyka i dobrze zaplanowana funkcja jest czymś na czym nam zależy, czy sami jesteśmy w stanie “zaprojektować” przestrzeń?
1. Projekt Budowlany
Niezależnie od tego jak złożonej usługi potrzebujemy, istnieje szereg rzeczy, które architekt (niezależnie od ceny) musi wykonać, w celu przygotowania dokumentacji do pozowlenia na budowę.
- Formalności – sprawdzenie przepisów miejscowych, sprawdzenie zgodności projektu z tymi przepisami, poinformowanie klienta o wymaganych dokumentach, które będą stanowiły załączniki do projektu.
- Kompletny projekt – aby uzyskać pozowlenie na budowę, w Starostwie Powiatowym dla danej inwestycji składa się w formie papierowej:
3 egzemplarze kasiążeczki zawierającej:
- Projekt Zagospodarowania Terenu,
- Projekt Architektoniczno-budowlany,
- Dokumenty wymagane przez urząd jako załączniki
Lub przesyła się te 3 elementy w formie elektronicznej.
Uwaga! Niemniej, jako klient, nie rezygnowałbym z wersji papierowej i w umowie zawarłbym informację o tym, że pomimo złożenia dokumentacji przez formularz elektroniczny chcemy też komplet dokumentów w wersji papierowej.
- Jednym z niebędnych elementów, który nie jest wymagany prawem przy uzyskaniu pozwolenia na budowę, jest Projekt Techniczny. To element projektu, który zawiera wszelkie informacje oraz rysunki, dzięki którym klient może zrealizować inwestycję, oraz na podstawie którego bazuje kierownik budowy.
Przy ofercie od architekta, zwróćmy uwagę, czy ten element również się pojawia. Projekt techniczny powienien być rozwinięciem i uszczegółowieniem dokumentacji przechodzącej przez urząd, a jego brak, może skutkować późniejszymi problemami w koordynacji poszczególnych elementów projektu, które mogą nawet zakończyć się zmianą pozowlenia na budowę, a to dodatkowy czas i pieniądze.
2. Doradztwo / Konsulting
Kolejnym, często dodatkowym elementem usługi architekta jest pomoc merytoryczna.
Jeżeli nie jesteśmy biegli w sprawach związanych z procedurą budowy domu, nie znamy technologii, nie wiemy jakie poszczególne kroki wykonać, aby zrealizować swoje marzenie, warto zwrócić się po pomoc do architekta. Wysyłając zapytanie ofertowe, zadajmy pytanie o doradztwo na poszczególnych etapach. Jeżeli otrzymujemy ofertę i taki zakres się nie pojawia to postarajmy się doprecyzować, czy architekt udziela wsparcia w kwestiach formalnych i technicznych i ile to kosztuje. Należy mieć na uwadze, że tego typu usługa to oczywiście dodatkowy czas, a co za tym idzie droższa oferta. Jednak mimo tego, warto skorzystać z pomocy architekta, który udzieli rzetelnej informacji, a tym samym zaoszczędzi nam dużo czasu, który przeznaczymy na przeszukiwanie informacji w sieci.
3. Doświadczenie
Poszukując biura i wysyłając zapytanie, zwróćmy uwage na doświadczenie. Oczywiście, każdy z projektantów kiedyś musi się nauczyć wykonywać właściwie projekty, które są bardzo złożone w realizacji, niemniej, często nie warto korzystać z usług bardzo tanich, gdzie początkujący architekt bądź biuro rozpoczyna działalność, daje niską cenę, ale przez to również stwarza spore ryzyko długiej procedury i błedów w projekcie. Przy wysyłaniu zapytań dowiedzmy się jakim doświadczeniem może pochwalić się dany architekt, czy ma realizacje i ile średnio trwa przygotowanie projektu.
4. Styl / Design / Jakość architektury
Architektura architekturze nierówna. Każdy z projektantów jak i oczywiście klientów ma nieco inne poczucie estetyki. W związku z tym, nie każdy architekt będzie dobry dla każdego klienta i na odwrót. Przed wysłaniem zapytania zwróćmy uwagę na estetykę danego biura. Nie ma nic gorszego niż rozjazd poglądów estetycznych pomiędzy stronami, co tworzy napięcia, niezrozumienie i problemy w komuniakcji.
Istnieje spora grupa projektantów, której nie zależy na estetyce lub traktują ją drugoplanowo. Z kolei inne pracownie, skrupulatnie dbają o swój styl i wizerunek. To wszystko powoduje, że jedni architekci spędzają znaczne ilości czasu przy samym doborze proporcji budynku, jego funkcjonalności, inni zaś są bardziej formalni, starając się jak najszybciej i jak najlepiej przygotować dokumentację. To wszystko, oczywiście, wpływa na cenę i należy mieć tego świadomość. Ale uwaga, jeżeli kierujemy się konkretną stylistyką i wyszukujemy biura, które bardzo duży nacisk kładą właśnie na estetykę, nie dziwmy się, że cena jest sporo wyższa.
Podsumowanie
Jak widać, wybór architekta jest trudnym i pracochłonnym zadaniem. Należy wziąć pod uwagę sporo istotnych kwestii i mieć ich świadomość, ale przede wszystkim wiedzieć jakiego rodzaju usługi potrzebujemy.
Osobiście uważam, że procedury związane z budową domów indywidualnych w Polsce są zbyt skomplikowane, a wiedza społeczeństwa na temat branży budowlanej niska. Przez to, istnieje bardzo duże ryzyko, że każda z osób budujących dom prędzej czy później napotka na jakieś problemy. Oczywiście, nie należy się przez to zniechęcać, ale warto współpracować z rzetelnymi osobami na każdym etapie, a cena nie powinna być jedynymi wyznacznikiem przy tak skomplikowanym zadaniu jak budowa domu. Co więcej, coraz częściej klienci indywidualni podejmują współpracę z firmami, które zajmują się wszystkm kompleksowo i w mojej ocenie, właśnie w tym kierunku będzie się rozwijał rynek.